Kako će sve to izgledati u Srbiji još nije najjasnije. Za sada je jasno da će surogat majka potpisivati ugovor sa budućim roditeljima, a to će moći da budu i samci, kako žene tako i muškarci. Ukoliko je u pitanju par, žena će morati da ima lekarsku dokumentaciju da ne može da ostane trudna ili da ne može da iznese trudnoću. S druge strane muškarac, a budući otac, ne sme da ima problem sa sterilitetom, tako da se u ovom postupku koriste njegove reproduktivne ćelije. Ukoliko oba partnera imaju problem sa sterilitetom neće moći da angažuju “rodilju” i jedini način da postanu roditelji je da usvoje dete. U slučaju surogat materinstva “nameravani roditelji” plaćaće sve troškove oplodnje, kao i naknadu za porodiljsko odustvo surogat majke. Nije propisano ograničenje u godinama ni za surogat majku, kao ni za buduće roditelje, ali će svi oni biti procenjivani od strane lekara. Takođe, parovi će moći da angažuju “rodilju” čak iako već imaju decu, ali žele veću porodicu.
Novim izmenama građanskog zakonika javno se uprotivio Autonomni ženski centar (AŽC) koji upozorava da bi novi propisi „legalizovali ozbiljne forme eksploatacije žena i trgovine decom“.
„U društvu gde trećina građana živi u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti, a žene su siromaštvu uvek više izložene, potpuno je jasno da će surogat materinstvu, iz nužnosti, pribegavati žene lošije ekonomske situacije“, navedeno je u saopštenju AŽC-a.
„Nagrada koja se pominje zapravo je novac za iznajmljivanje ženskog tela i kupovinu deteta“, ocenjuje AŽC. Tvrde i da je legalizacija surogat materinstva u suprotnosti sa UN Konvencijom o pravima deteta koja navodi specifične situacije kada dete može biti odvojeno od bioloških roditelja, što nije slučaj sa surogat materinstvom.
Šta kažu genetičari, a šta psiholozi
Dok genetaričari tvrde da surogat majka ne menja primarnu strukturu genetičkog materijala ploda koji nosi, oni ne mogu da ospore da na bebu utiče način života surogat majke, ishrana, navike pa čak i njeno psihičko stanje tokom trudnoće. S druge strane, psiholoozi smatraju da se između majke i nerođenog deteta svakako razvija veza tokom devet meseci. Svaka majka, pa i surogat, koja se odvoji od bebe nakon porođaja prolazi kroz težak period tugovanja.