Svaki šesti par u Srbiji, ali i u Evropi, bori se sa neplodnošću, podaci su Udruženja “Šansa za roditeljstvo”. Procenjuje se da, u našoj zemlji, čak oko 400.000 parova ima neki problem sa začećem, ali zvaničnih podataka – nema. Sandra Jovanović iz ove organizacije naglašava da bi nadležne institucije trebalo da naprave poseban informacioni sistem koji bi pobrojao sve ove parove, kako i gde su lečeni, kakav je uspeh postupka…To bi, kako kaže, pomoglo unapređenju lečenja na svim nivoima.
Svake godine u Srbiji se, o trošku RFZO-a, uradi malo više od 2.500 procedura vantelesne oplodnje, ali to je mali broj jer se u Evropi, kako kaže naša sagovornica, na million stanovnika uradi 1.060 procedura. Jovanovićeva dodaje da je ljudima koji se bore za potomstvo neophodna podrška psihologa, kao i pomoć lokalnih samouprava, pogotovo onima koji nemaju prava na dalje lečenje preko fonda RFZO. Važan faktor u lečenju neplodnosti je vreme, a dešava se da parovi previše dugo čekaju na zakazivanje, analize i rezultate. Takođe, zbog neupućenosti pojedinaca, često su prinuđeni da neke analize rade u privatnim laboratorijama, iako im mogu biti dostupne u državnim službama.
“Najveći problem ipak predstavlja lečenje muškog partnera, odnosno muški sterilitet koji je potpuno diskriminisan jer ga Zakon o biomedicinski potpomognutoj oplodnji ne prepoznaje. Osim toga, i dalje su nam nedostupne donacije jajnih ćelija iako je još u maju 2017.godine usvojen pomenuti zakon koji uvodi donaciju reproduktivnih ćelija i embriona. Ipak, bez podzakonskih akata koji ga prate on ne može biti inplementiran, tako da je za sada samo slovo na papiru. Zbog toga su mnogi parovi prinuđeni da lečenje nastave u inostranstvu ukoliko imaju finansijskih sredstava za to jer u našoj državi to ne mogu da urade”, kaže Jovanovićeva za “Zdravlje Vodič”.
Podseća i da je finansijski momenat jako bitan, pa tako oni koji ne ispunjavaju kriterijume i ne mogu preko RFZO-a da urade procedure, ili su iskoristili sva 3 pokušaja, moraju sami da se snalaze za novac za naredni pokušaj. Zato je važna podrška lokalnih samouprava, a neke od njih plaćaju parovima i četvrti pokušaj vantelesne oplodnje, pod određenim uslovima. Ipak, Grad Beograd to još ne čini, uprkos apelima ove organizacije.
Putovanje do bebe
“Neplodnost boli”, naziv je izložbe fotografija koju su videli posetioci nedavno održane međunarodne konferencije “Evropa u Srbiji – IVF” u organizaciji Udruženja “Šansa za roditeljstvo”. Tom prilikom premijerno je prikazan dokumentarni film “Putovanje do bebe” u kojem je šest parova iz različitih delova naše zemlje (Niša, Kragujevca, Leskovca, Novog Bečeja, Sremske Kamenice i Beograda) iskazalo osećanja, misli i probleme sa kojima su bili suočeni tokom svog ličnog putovanja do bebe.
“Ovom konferencijom želeli smo da apelujemo na nadležne da završe pravilnike koji prate implementaciju novog Zakona o lečenju neplodnosti, kao i da ih opomenemo da je parovima potrebna još jedna finansirana VTO procedura”, kaže Sandra Jovanović za “Zdravlje Vodič”.