Studentkinje dolaze jednom godišnje na preventivne preglede, a u ginekološkim ordinacijama ne vodi se posebna statistika koliko je među njima osoba sa invaliditetom. Sve službe koje smo kontaktirali tvrde da imaju stolice specijalizovane za ginekološki pregled studentkinja sa invaliditetom, dok urologa nema nijedna zdravstvena ustanova u kojoj se leče akademci u Srbiji.
To su, ukratko, rezultati istraživanja koje je sproveo portal “Zdravlje Vodič” u studentskim poliklinikama.
Akademcima sa invaliditetom u Beogradu specijalističke usluge su dostupne u Zavodu za zdravstvenu zaštitu studenata u Krunskoj ulici, a poliklinike postoje i u Novom Sadu i Nišu, dok se u Kragujevcu studenti sa invaliditetom leče u Službi za zdravstvenu zaštitu žena pri Domu zdravlja.
Vršilac dužnosti direktora Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata u Beogradu dr Marija Obradović za “Zdravlje Vodič” je izjavila da su zaposleni često i na terenu, u studentskim domovima, posebno u domu “Mika Mitrović”, gde su pre epidemije virusa korona organizovali veliki broj preventivnih pregleda.
Ginekolog dr Ivana Šolajić kaže da se pacijenti se invaliditetom leče na Poliklinici u Novom Sadu i da su im dostupne sve službe s obzirom da zgrada poseduje lift. Ona napominje da za sada ova zdravstvena ustanova nema evidenciju o pacijentima sa invaliditetom.
Ona napominje da studentkinje s invaliditetom uglavnom ginekologa posećuju na godišnjem nivou, kao i da se najčešće radi o preventivnim pregledima, kao što su redovna kontrola, overa semestra ili useljenje u domove.
U Zavodu za zdravstvenu zaštitu studenata Niš kažu da su studentima sa invaliditetom koji se leče u njihovoj poliklinici dostupne sve službe, ali da ne vode evidenciju o broju studenta sa invaliditetom koji se leče u ovoj ustanovi. Ipak, ovu praksu su uveli nakon što su, krajem septembra, dobili pitanja našeg portala. Naveli su da će ubuduće pratiti broj akademaca koji dolaze na preglede u ovu zdravstvenu ustanovu.
Ustanova nema urologa, a ne postoji ni savetovalište za reproduktivno zdravlje studenata kao posebno organizovan odsek. Lekari ipak ističu da se kroz zdravstveno-vaspitni rad i konsultovanjem o kontracepciji i o drugim pitanjima, sa studentima bave mnogim temama iz te oblasti.
Dom zdravlja Kragujevac je ustanova primarne zdravstvene zaštite i zbrinjava oko 180. 000 građana. Kako u Kragujevcu nema ustanove sekundarne zdravstvene zaštite, Dom zdravlja Kragujevac sprovodi i delimičnu sekundarnu zdravstvenu zaštitu kroz usluge koje pružaju specijalističke službe.
Načelnik službe za zdravstvenu zaštitu žena dr Ivica Magdić, kaže da se studenti sa invaliditetom leče u službi za zdravstvenu zaštitu žena koja im je dostupna.
Ni u ovoj zdravstvenoj ustanovi ne postoji urolog , ali dr Magdić ističe da ovaj dom zdravlja pored savetovališta za reproduktivno zdravlje studenata koga posećuju svi budući akademski građani ima i ambulantu juvenilne ginekologije, koja se bavi patološkim stanjimakod devojčica i jedna je od ređih u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Srbiji. U dva objekta postoje i ginekološki stolovi za pregled osoba sa invaliditetom, kao i rampe za lakši pristup osoba sa invaliditetom.
*Ovaj tekst je deo projekta “Život bez barijera” koji je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržavanom projektu ne izražavaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.