Izrada novog zakona o medicinskoj dokumentaciji i zakona o zdravstvenom osiguranju nalaze se u završnoj fazi, a nadležni najavljuju da bi mogli biti usvojeni već na jesen. Ovi zakoni su preduslov za digitalizaciju zdravstvenog sistema u Srbiji, što bi trebalo da olakša komunikaciju između zdravstvenih ustanova, omogući lekarima više vremena za rad sa pacijentima zbog pojednostavljenog načina vođenja dokumentacije, i smanji, ili čak potpuno ukine liste čekanja, pišu “Novosti”.
Integrisani zdravstveni sistem, koji se zasniva na e-kartonu građana, znači da će lekari imati uvid u slobodna mesta u zdravstvenim ustanovama širom Srbije.
– Novi sistem podrazumeva da i državni i privatni i vojni osiguranici budu u jednoj bazi podataka, a on će se zasnivati na potpuno novoj jedinstvenoj šifri pacijenta koja nije ni LBO ni JMBG – kaže za “Novosti” pomoćnik ministarke zdravlja za digitalizaciju Đuro Radović.
Kako navodi, digitalizacija bi mogla da otkloni ono što smatra da je najveći problem zdravstva u Srbiji, odnosno to da je svaka ustanova “ostrvo za sebe.”
– Svaka bolnica, centar ili dom zdravlja čuva podatke na svom serveru, bez mogućnosti da neka druga zdravstvena ustanova pristupi njima, što u velikoj meri otežava saradnju, usporava dijagnostiku i podiže cenu zdravstvenih usluga – kaže Radović.
On dodaje da građani ne bi trebalo da strahuju od “pada sistema” i bezbednosti ličnih podataka jer, kako navodi, nivo tehničkih i bezbednosnih standarda na najviši nivo uspostavljanjem Državnog data centra u kojem će podaci biti pohranjeni, a koji opisuje kao jedan od najsavremenijih centara u regionu.