I nakon završetka školske godine, psiholozi angažovani u okviru projekta pružanja psihološke pomoći i podrške žrtvama, svedocima i porodicama nastradalih u dva velika masakra koji su se početkom maja dogodili u OŠ „Vladislav Ribnikar” u Beogradu i selima u okolini Mladenovca, nastaviće da pružaju stručnu pomoć, piše “Politika”.
„Budući da je od proteklih traumatičnih događaja prošlo određeno vreme, pomoć koju pružamo prerasla je iz zbrinjavanja traume u produženu podršku, pa se i krug tražilaca pomoći proširio od dece i roditelja i školskog osoblja pogođenih nemilim događajima sa početka maja na opštu populaciju. Društvo psihologa Srbije je od 1. do 30. juna za potrebe projekta krizne psihosocijalne pomoći zajednici okupilo ukupno 29 pomagača – psihologa, koji su pružali pomoć i podršku na pet punktova u Beogradu – Osnovnoj školi ’Vladislav Ribnikar’, Muzičkoj školi ’Josip Slavenski’, Baletskoj školi ’Lujo Davičo’, Trećoj beogradskoj gimnaziji i Omladinskom pozorištu Dadov. Najveći broj njih podršku je pružao u osnovnoj školi u kojoj se desio masakr u kome je stradalo devetoro đaka i radnik obezbeđenja”, ističe Duško Kljajić, koordinator pomagača u Društvu psihologa Srbije, u razgovoru za naš list.
On dodaje da je tokom juna ovaj tim obavio ukupno 42 individualne psihološke intervencije, najvećim delom sa nastavnicima iz OŠ „Vladislav Ribnikar”, ali i sa nastavnicima i đacima ostalih škola i njihovim roditeljima. Pored individualnih razgovora, obavljeno je mnoštvo grupnih intervencija sa nastavničkim kolektivom i drugim školskim osobljem u sve četiri škole. Iako su razlozi obraćanja za pomoć bili različiti, najčešće je bilo reči o zabrinutosti roditelja i nastavnika za bezbednost i budućnost svoje dece i đaka u sistemu nad kojim sve teže drže kontrolu.
„Zabrinutost je bila velika u svim grupama tražilaca pomoći i po pitanju ostvarivanja predviđenih akademskih ciljeva, budući da su i prethodne godine bile obojene teškoćama usled pandemije virusa korona. Ipak, nakon završetka školske godine i deci i odraslima je bila neophodna produžena psihološka podrška za probleme i brige koje nisu bile u vezi sa školskim kontekstom. Upravo iz ovog razloga, tim stručnjaka je u suženom sastavu od 26. juna nastavio podršku da pruža u Omladinskom pozorištu Dadov, proširivši pri tome delokrug i na stanovništvo čiji povodi za traženje psihološke pomoći nisu neposredno u vezi sa tragedijama koje su se dogodile početkom maja. Budući da se do sada pokazalo kako su nastavnici ti kojima je potrebna psihološka podrška u najvećem obimu i radi umirivanja ličnih tegoba, ali i radi pomoći u formulisanju adekvatnog pristupa deci, čini se da bi najsvrsishodnije bilo dalje projektne aktivnosti usmeravati upravo ka njima”, zaključuje Duško Kljajić.
Kako ističu u Društvu psihologa Srbije, građani će moći da porazgovaraju sa psihologom svakog radnog dana u Omladinskom pozorištu Dadov, koje se nalazi u ulici Desanke Maksimović broj 6, od 10 do 18 časova. Psihološka pomoć i podrška biće dostupna i u Lazarevcu, u prizemlju stambene zgrade u ulici Nikole Vujačića 26 četvrtkom od 15 do 19 časova, u ulici Kralja Petra 137 u Mladenovcu, utorkom od 14 do 18 časova, kao i u Regionalnom centru za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju u Smederevu, koji se nalazi u Goranskoj ulici b. b. četvrtkom od 14 do 18 časova. U Malom Orašju psiholozi će dežurati u ambulanti Malo Orašje Doma zdravlja Smederevo ponedeljkom od 15.30 do 19.30 časova, dok će sredom od 15 do 19 časova raditi u Domu omladine u Pančevu, koji se nalazi na adresi Svetog Save broj 10.