Određene maligne bolesti smatraju se retkim, ali one čine svakodnevnicu značajnog broja ljudi. Na to je ukazalo Udruženje pacijenata sa retkim tumorima, koje se bori protiv izolacije obolelih, ilustrujući nepredvidljivu prirodu bolesti koja može da ugrozi bilo čiji život. Ovo Udruženje je organizator izložbe fotografija “Redak znači vredan”, kojom se obeležava Svetski dan neuroendokrinih tumora (NET). Na događaju je najavljen i dolazak imunoterapije kao najsavremenijeg oblika lečenja, koji će u Srbiji postati dostupan za jedan od neuroendokrinih tumora, karcinom Merkelovih ćelija.
– Prikazom isečka svakodnevnog života pacijenata iz Srbije, želimo da istaknemo u prvi plan čoveka, a ne bolest. Pacijenti sa neuroendokrinim tumorima uz rano otkrivanje i pravilno lečenje mogu dugo da žive i da budu radno sposobni. Nažalost, kod čak polovine ovih pacijenata, rak se otkrije tek u poodmaklom stadijumu, sa već postojećim metastazama – izjavila je Gorjana Ajzenberg, predsednica Udruženja pacijenata sa retkim tumorima (UPRT).
Dr Valentina Elezović iz, Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma, Univerzitetski klinički centar Srbije (UKCS) je rekla da poput šahiste, rak podešava naš endokrini sistem u svoju korist, iskorišćava slabe tačke i neselektivno je nemilosrdan.
– Istraživanja koja se sprovode sa ciljem unapređenja terapije raka su intelektualni izazov sličan igranju šaha, u kojima se predviđa kako i kada će rak reagovati, i razmišlja se uvek dva koraka unapred- izjavila je dr Elezović.
Izložba će biti otvorena od 10. do 14. novembra u TC Delta City u Beogradu. Prikazuje svakodnevni život deset pacijenata iz Srbije kojima je dijagnostikovana ova vrsta tumora, sa ciljem da skrene pažnju javnosti na potrebu da se pacijenti bolje dijagnostikuju, lakše pronalaze, da budu praćeni i da dobijaju adekvatnu terapiju.
Imunoterapija je najsavremenija terapija za lečenje metastatskih oblika karcinoma za koju su naučnici dobili Nobelovu nagradu, promenila je živote pacijenata obolelih od melanoma i karcinoma. U Srbiji, imunoterapija dolazi i za retki neuroendokrini kancer Merkelovih ćelija (Merkel Cell Carcinoma MCC), i potrebno je omogućiti je svima kojima je potrebna. Dolaskom imunoterapije, sigurno će se promeniti mnogi životi.
Izložba se orgonizuje povodom obeležavanja 11. novembra, Svetskog dana posvećenog pacijentima sa neuroendokrinim tumorima. Neuroendokrini tumori čine 0,5 odsto svih novodijagnostikovanih malignih tumora. Pacijenti sa NET uz rano otkrivanje i pravilno lečenje mogu dugo da žive i da budu radno sposobni. Nažalost, 50 odsto slučajeva NET biva otkriveno tek u poodmaklom stadijumu, sa već postojećim metastazama. Budući da se NET sporo razvijaju i da daju atipične simptome, teško se otkrivaju jer lekari nisu skloni da na njih posumljaju. To je razlog zašto od nastanka bolesti do postavljanja dijagnoze i započinjanja lečenja može proći i više godina.