Osobe sa invaliditetom, a pre svega žene, gotovo su nevidljiva kategorija u našem društvu. Čak i institucije koje se bave rodnom ravnopravnošću se veoma retko ili nikada ne bave problemima ove ranjive grupacije. Takođe, udruženja osoba sa invaliditetom ne stavljaju žene u fokus u dovoljnoj meri, upozorava za “Zdravlje Vodič” poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.
Iako je invaliditet naveden kao osnov za svaku četvrtu pritužbu koja stigne na adresu Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, žene sa invaliditetom koje žele da se ostvare kao majke nikada se nisu obratile ovoj ustanovi. To ne znači da one nemaju problema, već upravo suprotno.
Jankovićeva naglašava da je, zbog stereotipa kojima smo skloni, ugrožavanje prava na lični integritet i porodični život žena sa invaliditetom postalo gotovo uobičajena praksa. Žene i deca sa invaliditetom neretko su žrtve višestruke diskriminacije, naglašava Jankovićeva, koja je pozvala sve žene koje smatraju da su diskriminisane da im se obrate.
Upozorava da se oni sreću sa preprekama u obrazovanju, zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti i često su žrtve nasilja. Naša sagovornica naglašava da je obaveza države da pruži dodatnu podršku porodicama čiji je jedan član osoba sa invaliditetom. Podseća da je porodica stub društva i da je uloga porodice u životu osoba sa invaliditetom još značajnija.
Neophodna je, kako kaže, edukacija društva, pa čak i lekara, o osetljivosti i potrebama osoba sa invaliditetom, kao i ljudskim pravima uopšte.
Na svima nama, kako kaže, je da osobe sa invaliditetom prihvatimo kao ljude koji imaju apsolutno iste potrebe kao i mi, samo su drugačiji načini na koje ih zadovoljavaju. Podseća da je Srbija ratifikovala Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom i da je postignut izvestan napredak u implementaciji propisanih odredaba.
Ipak, pred državom je još mnogo posla i neophodno je:
Nejednak položaj na tržištu rada
U pritužbama koje stižu na adresu Poverenika osobe sa invaliditetom uglavnom ističu da im je uskraćeno pravo na pružanje usluga ili korišćenje javnih površina pod jednakim uslovima. Navode i da se zbog invaliditeta nalaze u nejednakom položaju na tržištu rada i prilikom zapošljavanja.
*Ovaj tekst deo je projekta Majčinstvo i invaliditet “Dajmo i njima šansu” koji sufinansira Ministarstvo kulture i informisanja. Izneti stavovi ne izražavaju nužno stavove ministarstva