Sterilitet je kompleksan i ozbiljan problem sa kojim se bori sve više parova i u našoj zemlji. Suočavanje sa njim, kroz proces vantelesne oplodnje je i psihološki izazov. Milica Glintić, psiholog iz Savetovališta za VTO u Beogradu, za „Zdravlje Vodič“ kaže da svaki korak na ovom putu može nositi sa sobom razna osećanja, pitanja, nedoumice i sumnje, jer mnogi parovi kroz ovaj proces prolaze više puta. Izazova je mnogo – od trenutka saznanja da problem postoji, preko traganja za rešenjem, do suočavanja sa samim procesom vantelesne oplodnje.
Naša sagovornica ističe da je važno da i muškarci i žene koji prolaze kroz ovaj proces obrate pažnju na svoja osećanja, da razumeju da je normalno da se javljaju i strah i tuga i krivica i zavist i sumnje i iscrpljenost i ambivalencija. Važno je, kaže, da čuvaju svoj odnos i da ne zanemaruju ako dođe do udaljavanja. To se dešava i važno je da ljudi uče da razgovaraju i razumeju jedni druge u novim, veoma složenim i zahtevnim okolnostima.
Parovima koji zadovoljavaju kriterijume i uđu u proces o trošku države ili neke od lokalnih samouprava to svakako bude velika pomoć. Ipak, kako psiholog ističe, postoje razni dodatni troškovi, a mnogi parovi moraju kroz proces da prođu mnogo više od četiri puta, što znači da to sve moraju sami da plate. Neki parovi imaju podršku porodice, rodbine, prijatelja, neki drugi, u periodu dok se bore za potomstvo, uglavnom mnogo rade da bi prikupili novac za sledeću vantelesnu i odriču se mnogo čega da bi došli do svog cilja.
*Ovaj tekst deo je projekta Majčinstvo i invaliditet “Dajmo i njima šansu” koji sufinansira Ministarstvo kulture i informisanja. Izneti stavovi ne izražavaju nužno stavove ministarstva.