Svako treće dete u Srbiji ima višak kilograma što predstavlja veoma zabrinjavajući podatak, s obzirom da gojazna deca imaju povećan rizik za razvoj mnogih metaboličkih bolesti kao što je dijabetes, a gojaznost kod dece je značajan faktor rizika i za obolevanje u odrasloj dobi, rekla je Sanja Radojević Škodrić, direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO). Ona je rekla da, u cilju prevencije rastućeg trenda gojaznosti kod dece, odnosno komplikacija poput metaboličkih i kardiovaskularnih bolesti, Republički fond za zdravstveno osiguranje, o trošku države obezbeđuje rehabilitaciju mališana u Specijalnoj bolnici Čigota kroz takozvani “Čigotica program”.
– O trošku RFZO, rehabilitacija se obezbeđuje u trajanju od 21 dan, a deca i adolescenti između 12 i 18 godina dva puta mogu biti upućeni na ovu vrstu rehabilitacije. Indikacija za rehabilitaciju dece u Čigoti je dijagnostifikovan indeks telesne mase veći od 95 percentila ili plus 2 standardne devijacije za pol i uzrast – rekla je direktoka Republičkog fonda za zdravstvenog osiguranje.
Ona je dodala da se deca se upućuju u Čigotu na osnovu uputa koji izdaje izabrani pedijatar i medicinske dokumentacije, otpusna lista ili izveštaj pedijatra, koji nisu stariji od šest meseci. Lekarska komisija Republičkog fonda potom daje saglasnost za upućivanje u Čigotu.
– Ovo je jedinstveni državni projekat u regionu koji ne podrazumeva samo lečenje gojaznosti već i svojevrsnu edukaciju o zdravom načinu života i menjanju navika. Najvažniji cilj programa jeste da kod mlade populacije preveniramo komplikacije gojaznosti, a to su metaboličke i kardiovaskularne bolesti, bolesti lokomotornog sistema i slično“, izjavio je direktor Specijalne bolnice Čigota, dr Aleksandar Simić.
Do sada je, za 15 godina trajanja Čigotica programa, o trošku RFZO-a, a zahvaljujući stručnom timu Specijalne bolnice, rehabilitovano više od 9.000 dece i adolescenata uzrasta od 12 do 18 godina. Polaznici programa mogu biti i deca iz inostranstva čiji roditelji sami finansiraju njihovo lečenje.
– Imajući u vidu značaj prevencije gojaznosti kod dece i njenog direktnog ili indirektnog uticaja na razvoj niza hroničnih bolesti, apelujemo na roditelje da se blagovremeno obrate pedijatru svog deteta koji će proceniti neophodnost upućivanja u Čigotu i izdati odgovarajući izveštaj i uput – zaključila je Radojević Škodrić.