Ukoliko se poštuju sva pravila bezbednog korišćenja, poseta bazenima za kupanje i rekreaciju, kao i javnim kupalištima na teritoriji Beograda, može da predstavlja pravo osveženje i ovog leta.
Napominjemo da je poseta otvorenim javnim kupalištima na jezerima i rekama najbezbednija na mestima gde postoje uređene zone za kupanje i prisutan je spasilac, saopštio je Gradski zavod za javno zdravlje.
U ovoj ustanovi obavlja se redovna kontrola kvaliteta vode za kupanje iz većine otvorenih javnih bazena na teritoriji grada. To su bazeni sportskih centara „Milan Gale Muškatirović“, „Olimp“, „Tašmajdan“, „Košutnjak“, „11. April“, ,,SC Voždovac”, kao i bazeni sportskih centara u Lazarevcu, Obrenovcu i Mladenovcu.
Voda iz otvorenih bazena, uzorkovana je tokom prethodne nedelje i rezultati ovih analiza pokazuju da je voda u otvorenim bazenima navedenih sportskih centara bezbedna za kupanje i rekreaciju.
Uzorkovanje vode za kupanje iz otvorenih javnih bazena vrši se tokom cele letnje sezone redovno na nedeljnom nivou i u laboratoriji Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd se ispituju fizičko-hemijska i mikrobiološka ispravnost, a po potrebi obavljaju i druge analize. Sva uzorkovanja i analize bazenske vode, stručne službe Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd obavlja u skladu sa standardom SRP ISO 17025:2017 i u obimu predviđenom Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti bazenskih voda (Sl.glasnik RS 30/17 i 97/2017). Na osnovu rezultata analiza, izdaje se stručno mišljenje, a u slučaju potrebe daje se i predlog korektivne mere kako bi u svakom sportsko-rekreativnom centru tehnička služba koja održava bazene mogla da prilagodi proces prerade vode i da posetiocima obezbedi optimalne uslove za boravak, odnosno kupanje i rekreaciju.
Presudan značaj za očuvanje kvaliteta vode u bazenima ima broj, kao i ponašanje korisnika, tj. poštovanje preventivnih sanitarno-higijenskih mera: korišćenje dezo barijera (kadica za dezinfekciju stopala na ulasku u krug bazena i na izlasku iz toaleta), tuširanje pre i nakon izlaska iz bazena, obavezno korišćenje toaleta, dobra lična higijena i nošenje kapa i naočara za plivanje.
U skladu sa navedenim, obavezno je i izbegavanje korišćenja bazena u slučaju postojanja akutnih oboljenja respiratornog, urinarnog ili digestivnog sistema, oboljenja kože i sluzokoža, kao i u periodu rekonvalescencije, tj. oporavka od navedenih oboljenja (2 nedelje nakon prestanka svih simptoma bolesti). Takođe, izbegavanje ronjenja i skakanja, kao i sedenja na vlažnim površinama neposredno oko bazena, značajno doprinosi smanjenju rizika od infekcija, ali i povreda.
Kontrola kvaliteta vode Savskog jezera na Adi Ciganliji se u periodu od juna do sredine septembra vrši dva puta nedeljno, ponedeljkom i četvrtkom. Rezultati do sada obavljenih ispitivanja vode ovog jezera zadovoljavaju sve zakonske norme za površinske vode koje se koriste za kupanje i rekreaciju građana.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd će i tokom ove kupališne sezone sprovoditi kontrolu kvaliteta vode reke Dunav na kupalištu „Lido“ u Zemunu. Kontrola kvaliteta vode na ovom kupalištu se vrši od postavljanja pontonskog mosta do kraja kupališne sezone.
Sugrađanima koji se kupaju na rekama i jezerima savetujemo da izbegavaju ronjenje i gutanje vode, a nakon izlaska iz vode preporučujemo da se istuširaju. Ova preporuka se posebno odnosi na kupače koji pripadaju ranjivim grupama stanovništva (mala deca, stari, imunodeficijentni, hronični bolesnici).