Toplotni talas već danima, čak nedeljama, “davi” Srbiju. Temperature često prelaze i 40 stepeni, a paradoksalno, sve više građana žali se na simptome slične prehladi – temperatura, kašalj, curenje iz nosa, bol u kostima, glavobolja… Pogođeni su i deca i odrasli, a čini se kao da je pola Srbije podleglo ovoj “letnjoj prehladi”. O čemu je reč?
Svi se uglavnom čuvaju sunčanice i dehidracije, smatrajući ih najvećom letnjom opasnošću po zdravlje, a mnogi po društvenim mrežama pišu da je ovaj toplotni udar, koji traje već danima, “drugačiji” nego obično i da “sigurno ima veze” s ovolikim brojem prehlada.
Lekari, međutim, nisu nimalo iznenađeni. Zapravo, letnja prehlada nije retka bolest kako se obično misli. Više od 200 virusa može da bude uzrok prehlade. Krivci su obično enterovirusi koji su otporni na visoke temperature i često izazivaju letnje prehlade.
Blaga zima, vrelo leto, eto virusa
Obična prehlada praćenja bolovima u grlu, curenjem sekreta iz nosa i nešto višom telesnom temperaturom može se pojaviti u bilo koje doba godine, pa i tokom leta.
“Što se tiče velikog broja pacijenata sa kliničkom slikom i simptomima kao što su glavobolja, kašalj i povišena temperatura, u ovo doba godine to nije neočekivano, uprkos rekordno visokim temperaturama, naročito zbog toga što su se visoke temperature nadovezale na relativno blagu zimu, što se pogoduje razvoju mikroorganizama, na prvom mestu virusima”, kaže za Euronews Srbija dr Marko Stanković, doktor opšte medicine u KC Valjevo.
On kaže da ovi virusi imaju brojne simptome, upravo one kakvi su sada prisutni kod velikog broja građana.
“Kada je reč o kliničkoj slici i simptomima, za njihov nastanak su u ovom periodu godine najodgovorniji virusi, i to čak u 60-70% odsto slučajeva. U zavisnosti od uzročnika ispoljava se i simptomatologija, a ona može biti od blage infekcije gornjih respiratornih puteva, sekrecije iz nosa, suzenja očiju pa sve do teških oblika infekcije donjih disajnih puteva i gastroenterokolitisa praćenog profuznim dijarejama. Od drugih simptoma mogu se javiti i glavobolja, bolovi u zglobovima i mišićima, malaksalost, vrtoglavica i pad krvnog pritiska”, objašnjava dr Stanković.
Da ovi virusi nisu samo “srpski specijalitet”, govori i istraživanje koje je sprovela američka organizacija Trinity Health.
Dr Temi Lundstrom, specijalista za zarazne bolesti u Trinity Health objašnjava da postoje stotine virusa koji mogu biti uzrok prehlade.
“Virusi deluju u bilo kojem delu godine, ali postoje i sezonski virusi kojima gode nešto više temperature vazduha koje im pružaju mogućnost da duže opstaju na kontaminiranim površinama”, navodi dr Lundstrom.
Higijena i hrana
Enterovirusne infekcije najčešće su tokom leta i jeseni u područjima sa umerenom klimom. Uglavnom prenose fekalno – oralnim putem. Zaražena bazenska voda može biti izvor infekcije. Ovi virusi pogađaju češće decu, pa se potom prenose i na starije osobe.
Doktor Stanković upozorava i na alergene, kao i na to da u ovom periodu godne treba biti veoma pažljiv kada je reč o higijeni i – hrani.
“Pojavi simptoma u ovom periodu mogu doprineti i prisustvo velikog broja alergena koji su prisutni u vazduhu, koji sami po sebi mogu dovesti do pojave simptoma ili pogoršati postojeće simptome u sklopu virusne infekcije. Sama infekcija se može preneti kapljičnim putem, dodirom, u bazenima, javnim toaletima, kupalištima kao i nedovoljno termički obrađenom hranom ili hranom koja nije čuvana u adekvatnim uslovima. Ne treba zanemariti ni rashladne uređaje koji su praktično u celodnevnom režimu rada, uz nedovoljno održavanja samih sistema. Pored direktnog kontakta sa mikroorganizmima veliki broj simptoma može nastati i nakon ujeda insekata, na prvom mestu komaraca i krpelja”, objašnja doktor Stanković.