Kada je ovako toplo, spas od vrućine tražimo u klimatizovanom prostoru. Ukoliko osetite blagu prehladu ili bol u leđima, moguće je da je uzrok toga klima uređaj. Zato je važno klimu koristiti umereno i paziti da razlika između temperature napolju i u klimatizovanoj prostoriji ne bude prevelika. Ne treba sedeti tako da hladan vazduh iz klima uređaja duva direktno u vas.
Lekari kažu da boravak u klimatizovanom prostoru može da dovede do nekih lakših, ali i ozbiljnijih zdravstvenih problema.
– Isušuje se sluzokoža nosa, isušuje se sluzokoža usta, i ovo zapravo smanjuje lokalni imunitet. Na ovim mestima se stvaraju neka ulazna vrata za prodor mikroorganizama, za prodor bakterija, virusa, gljivica. Ovo je zapravo razlog zašto nakon provođenja nekog dužeg vremena u klimatizovanom prostoru krećemo da imamo tegobe u vidu kašljanja, kijanja, curenje nosa – rekao je Aleksandar Hornjak, lekar opšte prakse za RTV.
Pored problema sa kožom i sluzokožom, često se javljaju bolovi u leđima i ukočenost.
– To su bolovi koji često budu dovoljno jaki da se onemogućava normalan svakodnevni život i to su uglavnom bolovi na koje lekovi koje možemo da kupimo u apoteci bez recepta ne deluju dovoljno – konstatovao je Hornjak.
U klima uređajima sakuplja se prašina, što može dovosti do pojave alergije. Lekari preporučuju da se redovno odžavaju klima uređaji i sistemi za ventilaciju, koji su vlažni, jer je prevencija pola zdravlja.