Nakon što je pre dva dana izlolovan jedini oboleli muškarac od korona virusa u Srbiji, novi slučajevi nisu zabeleženi. Do 18 časova u nacionalnoj referentnoj laboratoriji Instituta Torlak testirane su ukupno 94 osobe koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
Danas su testirani uzorci tri osobe, a svi su bili negativni na novi korona virus. U svetu je ovim virusom zaraženo 101.828 osoba, umrlo je njih 3.483, a virus se pojavio na svim kontinetima u 92 zemlje.
Nažalost, muškarci umiru češće nego žene od korone, a Njujork tajms je nedavno izvestio da korona predstavlja posebnu pretnju sredovečnim i starijim odraslim osobama, posebno muškarcima.
Kineski centar za kontrolu i prevenciju bolesti objavio je najveću analizu slučajeva, a zaključili su da su muškarci i žene zaraženi u gotovo jednakom broju. Ipak, stopa smrtnosti muškaraca iznosila je 2,8 odsto, a žena 1,7 odsto.
Njujork tajms podseća da je ovakav nesklad viđen i u prošlosti. Više žena nego muškaraca zaraženo je SARS-om u Hong Kongu 2003. godine, ali stopa smrtnosti muškaraca bila je 50 odsto viša, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu Annals of Internal Medicine. Razlozi za višu stopu smrtnosti mogu mogu biti raznoliki, ali kada kada je u pitanju imunitet, muškarci su ipak slabiji pol, navedeno je u ovom tekstu.
Podsećaju da u imunitetu svake žene značajnu ulogu ima hormon estrogen, ali i da žene nose dva Iks hromozoma, koji sadrže gene vezane za imuni sistem. Muškarci, naravno, imaju samo jedan.
Ipak, pominju i životne navike muškaraca i žena, s osvrtom na Kinu u kojoj je obolelo više od 80.000 ljudi. Njujork tajms piše da u Kini puši polovina odraslih muškaraca, naspram dva odsto žena. Takođe, navedeno je da muškarci češće obolevaju od dijabetesa, visokog krvnog pritiska i hronične opstruktivne bolesti pluća. Sve pobrojane bolesti, naravno, značajno utiču na oporavak osobe zaražene ovim opasnim virusom, bilo da je ona muškarac ili žena.