U poslednjih nekoliko dana povećan je broj pacijenata na pedijatrijskim odeljenjima domova zdravlja. Najviše je dece sa oboljenjem koje je izazvano BRNU virusom, ali roditelji dovode decu i zbog ujeda krpelja.
BRNU virus je skraćenica za bolest ruku, usta i nogu. Reč je o enterovirusu koji se nalazi u digestivnom traktu. Virus je iz grupe koksaki virusa, ali to roditelji ne treba da brine, jer to nije koksaki virus koji izaziva miokarditis.
Načelnica pedijatrije u Domu zdravlja Čukarica Jelena Mitrović, kaže da BRNU virus izaziva infekciju koja počinje povišenom temperaturom (oko 38 stepeni) i roditelji se najčešće jave u dom zdravlja jer dete ne može da jede, ne može da guta, javljaju se vezikule, plihovi.
“Javljaju se vezikule koje podsećaju na varičelu. Promene se javljaju oko usta, na šakama, stopalima, ali može da se pojavi po celom telu. Međutim, to ne treba roditelje da uplaši jer simptomi prolaze za oko nedelju dana”, priča ona za Euronews Srbija.
Dodaje da je dete obično bezvoljno, najviše se žali na bolove pri gutanju.
“Kao i svi ostali virusi i ovaj se ne leči već čekamo da prođe. Naravno, koriste se sredstva samo za ublažavanje simptoma. Snižavamo telesnu temperaturu, a za afte i ranice u ustima mogu se koristiti razni antiseptični sprejevi”, navela je dr Mitrović.
Zbog vezikula po ustima deca ne mogu da jedu, te se savetuje da im roditelji daju pasiranu hranu, da ona bude hladna, a ne topla.
Koliko traje infekcija?
“Ako dete ne može da jede nemojte ga terati. Ništa se neće desiti u ta tri ili četiri dana koliko traje taj najteži period. Važno je da dete u tom periodu pije vode, da ne dođe do dehidratacije. Dakle, bolest nije opasna, opasna je samo za baš malu decu koja usled toga što ne jedu i ne piju mogu da dehidriraju. Znači, važno je pojiti decu“, kaže dr Mitrović.
Obično infekcija traje sedam do deset dana. Virus je veoma zarazan i zato se javljaju mini epidemije u vrtićima.
“Virus se prenosi prljavim rukama, salivacijom. U vrtićkom uzrastu se posebno brzo prenosi, jer mala deca nemaju osvešćene higijenske navike. Zato je važno da podstičemo decu da peru ruke, da ih ne guraju u usta”, pojasnila je doktorka.
Kako je reč o virusnom oboljenju nikako se ne leči antibioticima. Opravdano je uključiti antibiotsku terapiju samo ako se na BRNU virus nadoveže neka bakterijska infekcija, što se, kako kaže doktorka, retko dešava.