Vest da se u Univetzitetskom kliničkom centru Kragujevac pojavila šuga potvrđena je i iz te ustanove. U saopštenju koje je prosleđeno Tanjugu, navodi se da su, odmah nakon što se posumnjalo da postoji mogućnost zaraze, preduzete sve propisane mere na sprečavanju širenja zaraze, prenosi Euronews Srbija.
U zvaničnom saopštenju UKC Kragujevac se ne navodi koliko je pacijenata i zaposlenih zaraženo šugom, ali kako Tanjug nezvanično saznaje, zarazu je na odeljenje Koronarne jedinice Klinike za internu medicinu, doneo jedan pacijent. U ovom trenutku nekoliko zaposlenih tehničara je na bolovanju, dok ostali rade uz preventivne mere. Nije poznato da li je još neko od pacijenata zaražen.
Šuga je parazitarno oboljenje kože uzrokovano šugarcem (lat. sarcoptes scabiei). Prouzrokovač je osetljiv na temperaturu iznad 50 i ispod 20 stepeni. Kreće se ka toplijim mestima, sa odeće prema koži.
– Kod osoba koje prvi put oboljevaju prvi znaci oboljenja se javljaju 4-6 sedmica nakon infestacije, dok se kod osoba koje su već imale šugu prvi znaci javljaju nakon 1-3 dana. Najčešće prođe 3-4 nedelje od kontakta sa obolelom osobom do pojave prvih simptoma. Glavni znaci bolesti su svrab i pojava skabiozne ospe i skabioznih kanalića na koži. Svrab se javlja prvi i najizraženiji je u prvoj polovini noći. Smatra se da je svrab rezultat alergijske reakcije organizma na sekrete i ekskrete parazita – navodi dr Olivera Stanišić specijalista epidemiologije, na portalu Gradskog zavoda za javno zdravlje Pančevo.
Kako objašnjava, promene se javljaju u predelu korena prstiju, prednjih površina zglobova ručja i laktova, prednjem delu pazušne jame, predelu pojasa, na nogama i spoljnim genitalijama muškaraca, a na bradavicama i predelu stomaka i donjem delu butina kod žena.
Putevi prenošenja
– Bolesnik je zarazan sve vreme bolesti dok se u njegovoj koži nalaze živi paraziti. Oboljenje se prenosi sa čoveka na čoveka direktnim kontaktom sa kožom obolele osobe. Za prenošenje bolesti potreban je intimni ili duži kontakt koža na kožu sa obolelom ili infestiranom osobom, na primer držanje za ruke, seksualni kontakt ili spavanjem u istoj posteljini. Moguće je prenošenje i putem rublja, posteljine i odeće koju su neposredno pre toga koristile infestirane osobe.
Ona stiče da je oboljenje rasprostranjeno širom sveta, da zahvata ljude svih socioeknomskih nivoa, bez obzira na starost, pol, rasu ili nivo i standard lične higijene, a javlja se sezonski, tokom jeseni i zime.
Dr Stanišić napominje da je neophodno rano otkrivanje obolelih radi blagovremenog započinjanja lečenja. Lečenje sprovoditi antiskabicidnom terapijom po nalogu dermatovenerologa, a radi postizanja uspeha u lečenju potrebno je da se lek aplicira na celu površinu kože osim glave i vrata.
– Potrebno je pooštravanja svih mera lične higijene, pranje korišćenog donjeg veša, posteljine i odeće nošene 48 sati pre početka terapije, korišćenjem vrele vode i deterdženta, potom peglanje istih. Pre početka lečenja oboleli se okupa toplom vodom i sapunom, zatim peškirom dobro osušiti kožu, promeniti posteljinu i garderobu. Dan posle poslednjeg mazanja opet se okupati i promeniti posteljinu i garderobu. Skabies je porodična bolest pa je u najvećem broju slučajeva neophodno da se istovremeno leči cela porodica. Obzirom da se prenosi intimnim, bliskim kontaktom potrebno je obavestiti seksualnog partnera koji takođe treba da se leči – ukazuje dr Stanišić.