U prošloj godini u Srbiji se najviše umiralo od bolesti srca i krvnih sudova, zatim od korone i na trećem mestu od tumora, podaci su iz nedavno objavljenog Zdravstveno-statističkog godišnjaka Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.
Statistika pokazuje da su 41,4 odsto smrtovnica potpisale bolesti srca i krvnih sudova, virus korona je bio odgovoran za 20,3 odsto preminulih, tumori – 15,1 odsto, bolesti sistema za disanje – 5,3 odsto, bolesti žlezda sa unutrašnjim lučenjem, ishrane i metabolizma 2,6 odsto.
U godišnjaku Batuta se navodi da je u Srbiji tokom 2021. godine registrovano 34.705 više smrtnih slučajeva u odnosu na prosek perioda od 2016. do 2019. godine (101.917), što predstavlja višak smrtnosti od +34,1 odsto. Opšta stopa smrtnosti u 2021. godini je iznosila 20 na 1.000 stanovnika. Ovo je prvi put, posle mnogo godina, da je neka bolest potisnula tumore na treće mesto. Međutim, lekari ukazuju da statistika može da zavara, da je veliko pitanje koliko je među pacijentima koji su umrli od korone bilo onkoloških pacijenata.
“Najveće žrtve kovida su onkološki pacijenti. Nama treba podatak koliko je među umrlima od kovida bilo onkoloških pacijenata”, rekla je ranije za Euronews Srbija prof. dr Danica Grujičić, direktorka Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.
A prema zvaničnim podacima dobijenim iz Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS) sa dijagnozom karcinoma u 2018. godini bilo je oko 167.000 pacijenata, dok je godinu dana kasnije taj broj povećan za 7.000 (174.000). Međutim, 2020. godini na pregledima je bilo 160.000 ljudi sa dijagnozom karcinoma.
“Mi smo negde izgubili te pacijente. Ne znamo da li se nisu javljali na redovne preglede zbog straha ili su se razboleli i umrli od kovida”, navela je Grujičić.
Zapravo težina delta talasa epidemije najbolje se videla u oktobru 2021. godine. U tom mesecu registrovano je 200.760 inficiranih virusom korona. Iako je delta soj bio za nijansu blaži od prethodnih, brže se prenosio, a lekari su stalno upozoravali da kod velikog broja zaraženih uvek ima onih sa hroničnim bolestima – gojazni, dijabetičari, kojima je oslabljen imunitet i za koje kovid može biti smrtonosna bolest.
Virusolog Ana Gligić rekla je za Euronews Srbija da je Srbija svako opuštanje tokom epidemije “skupo platili” – većim brojem inficiranih i umrlih. Danak opuštanju tokom leta 2021. godine platili su građani u jesenjem talasu te godine.