Ministar Lončar je apelovao na građane da ne uzimaju lekove na svoju ruku, a dr Milošević je potvrdila da antimalarik “hlorokin” daje dobre rezultate kada je u pitanju lečenje korona virusa
Svakako ko je bio u kontaktu sa zaraženom osobom, bez obzira da li ima simptome ili ne, ubuduće će biti testiran na prisustvo virusa Kovida 19, objašnjeno je na današnjoj konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
Pacijenti će ubuduće testove moći da urade u domovima zdravlja u posebno određenim prostorijama u kojima će uzorke uzimati epidemiološki tehničari iz gradskih zavoda za javno zdravlje koji će biti angažovani.
Takođe, već je spremno 3.000 kreveta na Beogradskom sajmu gde će biti smeštani svi lakši pacijenti koji su zaraženi Kovidom 19. To su novine u načinu borbe sa epidemijom koja hara širom sveta.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da je danas ovaj virus potvrđen kod 54 osobe, a 27 njih je zadržano na bolničkom lečenju. Ovaj virus otkriven je kod ukupno 301 osobe, ali epidemiolog Predrag Kon je rekao da je broj zaraženih između 1.500 i 2.000. Dodao je da će većina ovih slučajeva biti otkrivena budući da će biti testirani veći broj ljudi. Inače simptomi korona virusa su: otežano disanje, osećaj nedostatka vazduha praćen povišenom telesnom temeperaturom, bolom u grlu, kijavicom i kašljem.
Lončar je dodao da je 15 pacijenata izlečeno, otpušteni su kućama i svi su bili u dobrom stanju.
Najavio je da će VMA od sutra funkcionisati kao civilna bolnica i primaće sve građane koji imaju zdravstvene tegobe, ali nemaju veze sa korona virusom, dok će umesto VMA zaražene pacijente od korona virusa primati Gradska bolnica na Zvezdari, ali nakon što budu ispunjeni kapaciteti KBC “Dragiša Mišović” i Zemunske bolnice. Već je počelo premeštanje pacijenata iz Gradske bolnice na VMA, a jedan deo respiratora sa VMA je prebačen u Gradsku bolnicu.
Noviim merama će, kako je pojasnila epidemiolog dr Darija Kisić Tepavčević, biće postignuta bolja kontrola nad širenjem infekcije , ali da to ne znači da građani ne bi trebalo da se pridržavaju mera samoizolacije i izbegavanja kontakta.
Infektolog sa Klinike za infektivne i tropske bolesti dr Ivana Milošević objasnila je da se virus ne širi vazduhom, već isključivo kapljičnim putem i da je zbog toga veoma važno držati distancu među ljudima od najmanje jednog metra. Odgovarajući na pitanje novinara dr Milošević je pojasnila da virus Kovid 19 ne može da se razmnožava na snegu niti na bilo kojim drugim površinama na kojima može opstati određeno vreme. Za širenje virusa neophodan je domaćin, u ovom slučaju to je čovek. Tako da građani ne bi trebalo da se plaše snega kao pojave ali hladno vreme doprinosi da virus opstaje duže na zaraženim površinama.
Miloševićeva je još jednom naglasila da građani ne bi trebalo da idu u privatne labioratorije kako bi se testirale na prisustvo korona virusa jer privatnici ne poseduju te testove. Testiranja na novi virus sprovode se samo na “Torlaku”, a uskoro će početi u Kliničkom centru Srbije.
“Svi testovi koji se nalaze u privatnim laboratorija nisu za COVID -19, već su to testovi za prethodne poznate korona viruse koji su uzročnici obične prehlade. Nije dovoljno da jedna laboratorija bude sertifikovana za rad kao mikrobiološka laboratorija da bi mogla da radi testiranje na ovaj virus, zato što se radi o novom virusu”, pojasnila je Milošević.
Ministar Lončar je apelovao na građane da ne uzimaju lekove na svoju ruku, a dr Milošević je potvrdila da antimalarik “hlorokin” daje dobre rezultate kada je u pitanju lečenje korona virusa, ali je ponovila da ne postoji registrovan lek za ovu bolest.
“Neki lekovi olakšavaju stanje bolesnika, ali niko ne bi smeo da ih uzima na svoju ruku. Pomenuti lek ima mnoge kontraindikacije, pre svega one koje su u vezi sa kardiovaskularnim sistemom. Kako će pojedinac regovati na određeni lek zavisi od mnogo faktora, među kojima je i terapija koju uzima. Zato molim sve građane da ne uzimaju nijedan lek samoinicijativno”, naglasila je dr Milošević.